ordu nun ilçeleri

O-P-R-S-Ş Bölümü icinde ordu nun ilçeleri konusu , kumru KUMRU (Kuruluş Yılı: 1961) Nüfusu 36.295 Yüzölçümü (km2) 344 Belediye Sayısı 3 Köy Sayısı 30 İLETİŞİM(KAYMAKAMLIK) TELEFON 0 (452) 641 20 02 FAKS 0 (452) 641 39 69 E-POSTA URL BELEDİYELER FİZME KUMRU YUKARIDAMLALI KÖYLER AĞCAALANTÜRK ESENCE KÜÇÜKAKÇAKESE AKÇADERE ...

TurkForum.Com.Tr,  Türkiyenin En Kaliteli Türkçe Forumu TurkForum
Yeni Konular: louboutin shoes men and louboutin crystal shoes yenilenen sitesi deneysel Proje Ortak resimleri yeni site

Siteyi Öner | Anasayfam Yap
Kullanıcı ismi Şifreniz

Geri Dön | Video, İzle, İndir, Download, Seyret, Oyun,Hikaye, Resimler,Müzik,Oyun indir,Tema,Şiir,Program,Bedava,youtube,dizisi,dizi,resimleri,dizi videolari,yeni dizi, dizi müziği, mp3 indir, yeni albümü, şarkılari, mp3leri, video klibi, yeni, haber oku, bedava, ücretsiz, yutube, temasi,fenerbahçe,beşiktaş,galatasaray,temasi,müziği,melodisi,indir,download,türkçe,oyun,kız oyunları,sue,türkçe,crack,yama,koxp,1478.1480.1490.1495,knight,knight online,Türkforum
  TurkForum.Com.Tr, Türkiyenin En Kaliteli Türkçe Forumu TurkForum > +++ GENEL KÜLTÜR & SANAT & EDEBİYAT & TARİH +++ > Toplum Kültür Din Sağlık Müzik Yaşam Forumu > Şehir Tanıtımları > O-P-R-S-Ş[•] 2015 Versiyonuna Doğru Yepyeni Bir TürkForum:

TürkForum 2015 Versiyonuna doğru hızlı adımlarla yol alıyor...Bölüm Moderatörleri Alınacaktır:

Forumumuzda moderatör  olmak isteyenler Süper mod ve üstü yöneticilerimiz ile temasa geçebilirler...Paylaşım Zamanı:

Türk Forumunda yakın dostluklar kurmak ve diğer kullanıcılara yardımcı olmak adına paylaşımdan kendinizi alı koymayın.[•] İllegal İçerik Hakkında:

Sitemizde Mp3 ve Film İndirme linkleri ve illegal içerik yoktur. Sadece tanıtım konuları bulunmaktadır.Forumumuz güncelleniyor.

TürkForum yeni arayüzü için güncelleştirilmektedir. Anlayışınız için teşekkürler...Facebook'ta Bizi Beğenenlere ViP Üyelik Hediye

Beğenmek için yan taraftaki Beğen Butonunu Tıklayabilirsiniz.


Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Konu Seçenekleri Konuyu Değerlendir
Eski 06-03-2007, 11:42 AM   #16
m.cakmak - ait Avatar
Alışmış TÜRK

m.cakmak Blog Sitesi
 

     


Ce: ordu nun ilçeleri


kumru


KUMRU
(Kuruluş Yılı: 1961)
Nüfusu36.295
Yüzölçümü (km2)344
Belediye Sayısı3
Köy Sayısı30
İLETİŞİM(KAYMAKAMLIK)
TELEFON
0 (452) 641 20 02 FAKS
0 (452) 641 39 69 E-POSTA
URL

BELEDİYELER
FİZME
KUMRU
YUKARIDAMLALI

KÖYLER
AĞCAALANTÜRK
ESENCE
KÜÇÜKAKÇAKESE
AKÇADERE
ESKİÇOKDEĞİRMEN
ORTACA
AVDULLU
GÖKÇELİ
ORTAÇOKDEĞİRMEN
BALI
GÜNEYCİK
ŞENYURT
BALLIK
KADINCIK
TEKKEKÖY
ÇATILI
KARAAĞAÇ
YANLIZDAM
DERBENT
KARACALAR
YEMİŞKEN
DİVANTÜRK
KAYABAŞI
YENİAKÇAALAN
DUMAN
KONAKLI
YENİDİVAN
ERGENTÜRK
KOVANCILI
YENİERGEN

335 Km2 yüzölçümüne sahip bir ilçedir. İlçeye 2 belde, 31 köy ve 5 mahalle bağlıdır. 1961 yılında ilçe olmuştur. Denizden 35 km. içeride, Canik dağlarının vadileri arasındadır. Denizden 340 metre yükseklikte olup, yörede her zaman yağış görülür. Arazinin büyük bir kısmı orman ve fundalıktır. İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanmaktadır. Tarıma elverişli arazilerin tamamı fındık, mısır ve patetes dikimine ayrılmıştır. İlçe turizm bakımından gelişmektedir. Dikkate değer etkinlikler Düzoba Yayla Şenlikleridir. İlçe doğal yapısı bakımında yayla turizmine çok elverişlidir.

Dikkate değer etkinlik Düzoba Yayla Şenlikleridir. İlçe doğal yapısı bakımından yayla turizmine çok elverişlidir.


Üyeyseniz Giriş Yapınız. Üye Değilseniz Kayıt Olunuz. Kayıt ol

Lütfen sitemizden aldığınız tüm konuları KAYNAK gösteriniz...
imza


Üyelerimizin imzalarını ziyaretçiler göremez! Görmek için Üye Olun
Alıntı ile Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:42 AM   #17
m.cakmak - ait Avatar
Alışmış TÜRK

m.cakmak Blog Sitesi
 

     


Ce: ordu nun ilçeleri

mesudiye

MESUDİYE
(Kuruluş Yılı: 1858)
Mesudiye ile ilgili internet adresleri www.mesvak.org.tr
İLETİŞİM(KAYMAKAMLIK)
TELEFON
0 (452) 761 20 11 FAKS
0 (452) 761 20 11 E-POSTA
aydin.h@mynet.comURL
http://www.mesudiye.gov.tr/BELEDİYELER
MESUDİYE
ÜÇYOL
TOPÇAM
YEŞİLCE
KÖYLER
ABDİLİ
ÇERÇİ
KALEKÖY
ALANKÖY
ÇİTLİKSARICA
KARABAYIR
ARICILAR
ÇUKURALAN
KARACAÖREN
ARIKMUSA
DARICABAŞI
KAVAKLIDERE
ARMUTKOLU
DAYILI
KIŞLACIK
ARPAALAN
DEREBAŞI
KONACIK
AŞAĞIGÖKÇE
DOĞANÇAM
MAHMUDİYE
AŞIKLI
DURSUNLU
MUSALI
BALIKLI
ERİKKÖY
PINARLI
BAYIRKÖY
ESATLI
SARICA
BAYRAKLI
GÖÇBEYİ
SARIYAYLA
BEŞBIYIK
GÜLPINAR
TÜRKKÖYÜ
BEYAĞAÇ
GÜNEYCE
YAGMURLAR
BEYSEKİ
GÜVENLİ
YARDERE
BİREBİR
GÜZELCE
YAVŞAN
CELALKÖY
GÜZLE
YEŞİLÇİT
ÇALTEPE
HAMZALI
YEVELİ
ÇARDAKLI
HERKÖZÜ
YUKARIGÖKÇE
ÇAVDAR
ILIŞAR
YUVALI
Nüfusu28.434
Yüzölçümü (km2)1180
Belediye Sayısı4
Köy Sayısı57


Mesudiye İlçesi Genel Bilgi
Bugünki İlçe sınırları içinde yer alan Musalı Köyü’nün batısında Meletios adlı eski bir yerleşme vardır. Ayrıca, Kale Köyü yakınlarında Danişmendliler Dönemi’nden kalma mezar taşları ve yine kent yakınlarında bir Bizans şato kalıntısı bulunmaktadır.

Bu süre Rum Pontos İmparatorluğu’nun yönetimi altında kalan Mesudiye, daha sonra Hacı Emiroğulları’nın üstünlüğünü tanıdı. Bazı belgelere göre, Hacı Emir Bey’in malikanesi Mesudiyesi İlçesi’nin Eskidir Köyü içinde bulunmaktaydı.

1461’de Osmanlılar’a geçen kent, bu dönemde Karahisar-ı Şarki Kazası(na bağlı Milas adı altında bir nahiye merkeziydi. XIX. yy’da Karahisar-ı Şarki Sivas Vilayeti’ne bağlı bir sancak merkezi olunca, Milas adıyla da anılan kent, 1891’de II. Abdülhamid’e atfen Hamidiye adını aldı.
II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Mesudiye adyını alan kaza, 20 Mayıs 1933’te Şarkikarahisar’ın Sivas İli’ne katılmasıyla, Şarkikarahisar’dan ayrılarak Ordu’ya bağlandı.
Ordu’nun en geniş İlçesi olan Mesudiye, ilin güneydoğusunda yer alır. Kuzeyden Ulubey ilçesi, doğudan Kabadüz İlçesi ve Giresun İli, güneyden Sivas İli, batıdan Gölköy, Gürgentepe İlçesi ve Tokat İli’yle çevrilidir.

Mesudiye, 1933’te Şebinkarahisar’ın Sivas’a bağlanmasıyla, ondan ayrılarak, Ordu’ya bağlı bir İlçe yapılmıştır.

İlçe ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır.
Bu ferman Mesudiye Alan Köyü ve Çaltepe Köyü'ne aittir. Şu an Alan Köyü Muhtarlığı'nda muhafaza edilmektedir.


Mesudiye'de yaylacılık geleneği sürmektedir. Adından en çok söz ettiren yaylalar Keyfalan ve Taştekne'dir. Yayla ve kültür şenlikleri ile Vosvos şenliklerinin bir bölümü bu yörelerde gerçekleştirilmektedir. Meydandüzü şenlikleri de yayla turizmine bir örnektir. Mesudiye, eski yerleşme sahaları, höyükleri, tümülüsleri ile Ordu'nun hemen her dönemine ait en çok taşınmaz kültür varlıklarına sahip bir ilçedir.
Keyf Alanı Yaylası:
Bu yayla Mesudiye İlçesi’nin güneyinde, deniz düzeyinden 1200 metre yüksekte, İlçeye 9 km. mesafededir. Etrafı tamamen çam ormanları ile sarılmıştır. Bol soğuk suları ve temiz havası vardır. Bu yaylayı doktorlar veremli hastalara dinlenme yeri olarak tavsiye ederler.
MESUDİYE TARİHİNE BAKIŞ
İçinde bulunduğumuz 21. Yüzyıl “Bilgi Çağı” olacaktır. Bu asırda kültür alışverişlerinin ve sosyal değişmelerin hızlandığı apaçık ortadadır.
Tarihî mirasından habersiz olan insanların, başka toplumların kültüründen etkilenmesi daha çabuk ve kolay olmaktadır. Daha sonra bu insanlarda iç çatışma ve kimlik bunalımı başlayacaktır. Neticede bu insanlar ne camiye ne de kiliseye yaranamayacaklar ve hatta her ikisine de faydaları olmayacaktır.
Dolayısı ile okuma-yazmada Avrupa kriterlerini yakalamış olan Mesudiye insanının kendi tarihlerini ve kültürlerini öğrenmedeki hassasiyetlerini tesbit ettik. İşte bu hassasiyet aşağıdaki satırların yazılmasını sağladı.
20. Yüzyılda yapılan arkeolojik araştırmalar Anadolu’nun çok eski bir yerleşim bölgesi olduğunu ortaya koymaktadır.Mesudiye M.Ö.II. binin başlarında Anadolu’da hükümran olan Hitit ve Urartu Krallıkları’nınn sınırı içinde gözükmektedir.
Daha sonra M.Ö. 670 yıllarında bölgemize Miletos’lular hakim olmuşlardır. Miletoslular daha sonraki yıllarda Pontuslular’la içiçe yaşayarak onlarla bütünleştiler. Pontus Kralı’nın M.Ö.63-88 yıllarında Romalılar’a yenilmesiyle bu bölge Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti haline gelmiştir.
Anadolu Selçukluları’na bağlı olarak 1095-1175 yılları arasında Danişmentliler Mesudiye yöresine hakim olmuşlardır. Dolayısı ile bu bölgeye ilk olarak bu dönemde Türkler yerleşmeye başlamışlardır.
Moğollar’la Selçuklular’ın Kösedağ’da savaşından sonra bu yöre İlhanlılar’ın eline geçmiştir. 1344 yılında İlhanlılar’ın hakimiyetinin sona ermesiyle Oğuz boyları Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bağımsız yönetimler kurmaya başlamışlardır.
Şimdiye kadar Ordu ve Mesudiye ile alâkalı yıllıklarda, bir çok ansiklopedi ve yayınların tümünde, Ordu ve Mesudiye yöresinin Fatih Sultan Mehmed tarafından 1461 yılında Trabzon ile birlikte fethedildiği yazılıdır.
Dolayısı ile araştırıcı olmayıp sadece yaşadıkları bölge hakkında bilgi edinmek isteyen hemşehrilerimiz maalesef tercüme yoluyla yazılan tarih kitaplarını okuyarak yanlış bilgi sahibi olmuşlardır.
Şimdi altını çizerek söylüyorum Mesudiye ve yöresi Osmanlılar tarafından değil 1380’li yıllarda Oğuz Çepni beylerinden Hacıemiroğulları tarafından fethedilmişdir.
Daha sonra 1402 yılında Osmanlılar bu bölgeyi ilhak etmişlerdir. Ve ilk toprak yazımını (tahrir) yapmışlar, fakat bu tahrire henüz ulaşamadık.
Hacıemiroğulları’nın fethiyle birlikte bu bölgeye Oğuzlar’ın Çepni, Döğer, Eymür, Karkın, Ala-yuntlu, Bayındır ve İğdir boyları yerleşmiştir.
Bu boylar çoğu yere kendi isimlerini veya fetihte yararlılık gösteren askerlerin ya da komutanların ismini vermişlerdir. Mesela İğdir Dağı ismini İğdir boyundan, Musalı Köyü ismini bu köyü fetheden komutandan almıştır.
Mesudiye’ye ait elimizdeki en eski belge 1455 tarihli Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ndeki Tapu Tahrir Defteri’dir.
Hacıemiroğulları’nın bu bölgeyi fethiyle yönetim Türkler’in eline geçmiştir. Türkler’in engin hoşgörüsü sayesinde bu bölgedeki Rumlar çok rahat bir hayat sürmüşlerdir. Dini hayatlarına karışılmayan bu insanlar demokratik haklarını kullanarak din değişikliğine kesinlikle gitmemişlerdir.
18. yüzyıl sonlarından itibaren Mesudiye bölgesine Rum ve Ermeniler göç etmeye başladılar. Bir Rum Pontus Devleti hayal eden bu gafillerin nüfusu asla % 10 bulamamıştır. Osmanlı Devleti’nin zayıflamasını fırsat bilerek isyana kalkışan bu hainleri Türk Milleti rahatlıkla bastırmıştır. Ve Lozan Antlaşması ile söz konusu Rumlar Yunanistan ile mübadele edilmiştir.
Şu gerçek herkes tarafından iyi bilinmelidir ki Mesudiye ve Ordu yöresi Türkler tarafından fethedildikten sonra Hristiyanlar’ın sayısı çok azdı. Ve hiç bir zaman % 10 nisbetini aşamadığı gibi bir kaç istisna hariç varlıklarını son yüzyıla kadar sürdürdüklerini bütün tarihçiler ittifakla kabul etmektedirler. Rumlar’ın Osmanlı Devleti’nin zayıflamasıyla ve dış güçlerin desteğiyle nüfuslarını artırma ve devlet kurma hayallerinin hiç bir gerçeğe dayanmadığı için sonuç vermediği ve neticede ülkemizi gerçek sahiplerine terketmek zorunda kaldıkları açıkça ortadadır.
Elimizdeki tahrir defterlerine göre Milas Nahiyesi 1455-1613 yılları arasında 105 köye ve 20 mezreaya sahiptir. Bu yıllarda İskefsir’(Reşadiye) in tamamı ve Koyluhisar’ (Koyulhisar) ın bir kısmı Milas’a bağlıdır. Bu yıllar arasında Müslüman ve gebran ( Gayr-ı Müslim ) hane sayısı aşağıdaki cedvelde gösterilmiştir:

Tarih
1455
1485
1520
1547
1613
Müslim
Hane
G.Müslim Hane
Müslim Hane
G.Müslim Hane
Müslim Hane
G.Müslim Hane
Müslim Hane
G.Müslim Hane
Müslim Hane
G.Müslim Hane
626
360
430
226
671
296
1052
464
1967
697
1912 yılında Mesudiye’de 15905 erkek ve 14169 kadın olmak üzre 30074 kişi yaşamaktadır.
1927-28 Türkiye Cumhuriyeti Salnamesi’ne göre Mesudiye’nin sosyo-ekonomik yapısı şöyledir: Mesudiye kazâsı Gebeme nahiyesi ile 75 adet köye sahiptir.125000 dönüm arpa 1750 dönüm mısır 200 dönüm patetes ziraati yapılmaktadır.
3680000 kilo arpa 20000 kilo mısır 2000 kilo patetes üretilmektedir.
317 beygir, 394 kısrak, 536 merkeb, 22 katır, 5560 inek, 6259 öküz, 1476 manda, 18030 koyun, 102454 keçi bulunmaktadır.
10281 erkek 12648 kadın olmak üzere toplam 22929 insan yaşamaktadır. Burada dikkatinizi çekmek istiyorum Cumhuriyet’le beraaber erkek nüfusunda büyük bir düşüş açıkça gözükmektedir. Bu durum büyüklerimizin Kurtuluş Savaşı’nda ülkemiz için cepheye gittiğini ve kahramanca şehid olduklarını açıkça ortaya koymaktadır.
1935 yılında yapılan genel nüfus sayımında Mesudiye’de 12482 erkek, 14207 kadın olmak üzere toplam 26689 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.
1940 yılı sayımına göre Mesudiye merkezde 1696 olmak üzere toplam 29657 kişi yaşamaktadır.
1945 yılı sayımına göre merkezde 1662 kişi olmak üzere 31856 kişi yaşamaktadır.
1950 yılı sayımına göre merkezde 1942 kişi olmak üzre toplam 33714 kişi yaşamaktadır.
1955 yılı sayımına göre merkezde 2234 kişi olmak üzre toplam 35392 kişi yaşamaktadır.
Mesudiye yöresi Osmanlılar döneminde nahiye olarak Milas ismiyle anılmaktadır. Bölgenin ağır şartları ve büyüklüğü nedeniyle idari yapı olarak çok değişiklik arzetmektedir. Karahisar-ı Şarkî’ye (Şebinkarahisar) bağlı olarak çok uzun yıllar nahiye olan Milas Karahisar-ı Şarkî’nin Sancak olmasıyla 1840 yılından sonra kaza olmuştur. Yavadı (Yeşilce Beldesi), Gebeme (Topçam Beldesi) , Hatunviran (Bayırköy), Yastura (Yeşilçit), Lağus (Güzle), Çavdar, Yavşan ve Parçı (Üçyol Beldesi) nahiye merkezliği yapan köylerimizdir.
Kaza merkezi Parçı köyünden alınarak 1863 yılından sonra şenlendilerek Pazaryeri olarak kullanılan bugünkü Mesudiye’ye 1876 de nakledildi. Ecdadımızın padişaha yazdıkları arzuhal ile (3 Za 1293) 20 Kasım 1876 tarihinde Milas ismi Hamidiye olarak değiştirildi.
1908 yılında Hamidiye ismi Mesudiye olarak değiştirilmiştir.
1899 yılında belediye teşkilatı kurularak Aliçavuşoğlu Mustafa Bey ilk belediye başkanı olmuştur.
20.05.1933 gün ve 2197 sayılı kanunla Mesudiye İlçesi Şebinkarahisar’dan alınarak Ordu İli’ne bağlandı.
Daha engin bilgi ve belgelerde buluşmak dileğiyle.
Geniş bilgi için: www.mesvak.org.tr


Not: Yaşar CELEP
Mesvak Kurucu Başkanı
Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzman
ı


Keyfalan Yaylası
imza


Üyelerimizin imzalarını ziyaretçiler göremez! Görmek için Üye Olun
Alıntı ile Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:43 AM   #18
m.cakmak - ait Avatar
Alışmış TÜRK

m.cakmak Blog Sitesi
 

     


Ce: ordu nun ilçeleri

PERŞEMBE


PERŞEMBE
(Kuruluş Yılı: 1945)
İLETİŞİM(KAYMAKAMLIK)
TELEFON
0 (452) 517 10 01
FAKS
0 (452) 517 44 44
E-POSTA
URL

BELEDİYELER
KIRLI
MEDRESEÖNÜ
PERŞEMBE

KÖYLER
ALINCA
GÜNDOĞDU
SARAYKÖY
ANAÇ
HACILAR
SELİMİYE
AZİZİYE
İMEÇLİ
SIRAKOVACI
BEKİRLİ
İSTANBULBOĞAZI
SOĞUKPINAR
BEYLİ
KAZANCILI
ŞENYURT
BOĞAZCIK
KOVANLI
TARLACIK
BOLATLI
KURTULUŞ
TEPECİK
ÇAMARASI
KUTLUCA
TEPEKÖY
ÇAYTEPE
KUYLUCA
YARLI
ÇERLİ
MERSİNKÖY
YAZLIK
DOĞANKÖY
NENELİ
YENİKÖY
DÖNGELDÜZÜ
OKÇULU
YENİÖZ
EFİRLİ
ORTATEPE
YEŞİLKÖY
EKİNCİLER
RAMAZAN
YUMRUTAŞ

Nüfusu
37.726
Yüzölçümü (km2)
224
Belediye Sayısı
3
Köy Sayısı
42Ordu'ya 13 km. uzaklıktadır. Perşembe İlçesi bir kıyı şeridine kurulduğu için, doğal plajlara sahiptir. İlçenin tarihi ve arkeolojik değerlerinden biri de Yason Kilisesidir.
Vona adı ile anılan Perşembe İlçesinin M.Ö. VIII.yüzyılda Yunan kolonistleri tarafından kurulduğu tarihi kayıtlardan anlaşılmaktadır.
Ordu’nun 13 km.batısında kurulmuş olan bu kasabanın tarihi, Fatsa ve Yasun’un tarihleriyle birlikte yaşanılmıştır.
Vona, Ünye ve Fatsa ilçelerimiz gibi türlü kavim ve milletlerin hegemonyasından uzun zaman kurtulamadığı için, tarihte önemli bir yer alamamıştır. Anadolu Selçuklularının yıkılmasından sonra, Vona (Perşembe) toprakları da Hacı Emir Beyliği’nin idaresi altına girmiştir. Fatih’in Trabzon Rum İmparatorluğu’nu ortadan kaldırmasiyle bu bölge de 1461 yılında Osmanlıların eline geçmiştir.
Kâtip Çelebi Cihannümasında, Canik livası kazaları arasında Vona’yı da zikretmektedir.
Evliya Çelebi Seyahatnamesinde, Vona’nın Fatih devrinde Osmanlılara geçtiğini, Canik Sancağında Subaşılık olduğunu, halkının çoğunun Tuna Türkleri olduğunu nakletmektedir.
Vona, önceleri köy iken, sonraları bucak ve 1945 yılında da Perşembe adı ile ilçe haline getirilmiştir.
Hoynat Kalesi:
Perşembe ilçesinin 20 km, kuzeybatısında ve turistik yolun sağındaki adacığın üzerinde, ortaçağdan kalma bir kale vardır. Yıkık olmasına rağmen, zamanında burada oturulduğu, kale duvarları, burç izleri ve yapı kalıntılarından anlaşılmaktadır.
Kurtuluş Kalesi:
Perşembe İlçesi’ne 20 km. uzaklıktaki Kurtuluş köyünde, Romalılar tarafından yapımına başlanarak, Bizanslılar tarafından tamamlanan ve Fatih zamanında onarım gören Kurtuluş Kalesinin, bugün temel taşlarından başka bir şeyi kalmamıştır.
Jasonum – Yason:
Perşembe İlçesi’nin 22 km, batısında Yason Burnu’nda, zamanında büyük bir kasabanın kurulduğu, bugünkü kalıntılardan anlaşılmaktadır. Yason Feneri’nin bulunduğu burunda çok eskiden kalma bir kilise yıkıntısı vardır. Yason kasabasının en büyük dini ayin yerlerinden olan bu kilisenin; akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonunda yok olduğu, yıkıntıları üzerine Rumlar tarafından yeniden bir kilisenin yapıldığı anlaşılmaktadır. Kapısındaki (1866) tarihinin yapılış değil; onarım tarihi olsa gerekir bu kilisenin.
imza


Üyelerimizin imzalarını ziyaretçiler göremez! Görmek için Üye Olun
Alıntı ile Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:44 AM   #19
m.cakmak - ait Avatar
Alışmış TÜRK

m.cakmak Blog Sitesi
 

     


Ce: ordu nun ilçeleri

ÜNYE

ÜNYE
(Kuruluş Yılı: 1831)
Nüfusu119.968
Yüzölçümü (km2)480
Belediye Sayısı9
Köy Sayısı59

İLETİŞİM(KAYMAKAMLIK)
TELEFON
0 (452) 323 10 01 FAKS
0 (452) 323 49 17 E-POSTA
URL

BELEDİYELER
ERENYURT
İNKUR
ÜNYE
FATİH
PELİTLİYATAK
YENİKENT
HANYANI
TEKKİRAZ
YEŞİLKENT

KÖYLER
AĞIDERE
ESKİKIZILCAKESE
SAHİLKÖY
ATAKÖY
GÖBÜ
SARAYCIK
AYDINTEPE
GÖLCÜĞEZ
SARIHALİL
BAŞKÖY
GÜNPINARI
SEYLAN
BEYLERCE
GÜZELKALE
SOFUTEPESİ
CEVİZDERE
GÜZELYALI
ŞENYURT
ÇAKMAK
HIZARBAŞIGÜNLÜK
TAFLANCIK
ÇATAK
HIZARBAŞIKUMARLI
TAŞÇA
ÇATALPINAR
KADILAR
TEPEKÖY
ÇATALTEPE
KALEDİBİ
UĞURLU
ÇINARCIK
KALEKÖY
ÜÇPINAR
ÇİĞDEMKÖY
KEŞKÖY
YAVI
DENİZBÜKÜ
KİLLİK
YAYCI
DEREKÖY
KOCUKLU
YAYLALI
DİZDAR
KORUKLU
YAZKONAĞI
DÜZÇİFTLİĞİ
KUŞÇULU
YENİKIZILCAKESE
DÜZKÖY
KUŞDOĞAN
YENİKÖY
DÜZSAYLAN
NADİRLİ
YİĞİTLER
ELMALIK
NURETTİNKÖY
YÜCELER
ESENKALE
ORTAKÖY

Ünye Kalesi, Kaya Mezarı, Tozkoparan Kaya Mezarı, Hamamlar, Yunus Emre ziyaretgahı ve tescili bulunan sivil mimarlık örnekleri , Ünye-Niksar İpek Yolu, Çamlık, Çakırtepe, Çınarsuyu Tesisleri, Asar Kaya Milli Parkı, doğal plajlar ve Acısu mevkii görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca, İlçenin kıyı kesiminde turistik tesis, kamp yeri ve pansiyon işletmeciliği de son derece gelişmiştir Kale:
İlçenin 5 km. batısında tarihin çok eski devirlerinde bir yanardağ olduğu zamanla sönerek bugünkü karakteristik özelliğini aldığı söylenen 300-400 m. Yükseltide bir kale vardır. Orta çağda volkanın krateri üzerinde bir takım savaş tesisleri kurulmuştur. Kalenin plâtosunda savaş zamanlarında kullanıldığı anlşılan büyük bir havuz vardır. Kaleden dereye inen, dibi taş ve toprakla dolan büyük bir oyuk ile, birkaç yüz metre uzunluğunda bir merdiven vardır. Savaş anlarında, yöresiyle ilişkisi kesilen kalenin, su gereksinmesini bu kanaldan sağladığı sanılmaktadır.
Yarıya kadar gömülü kapısının iki yanı tarihi ve renkli resimlerle süslüdür. 5 m. Yükseklikte ve yıkık durumdaki kapısının ikinci Mihirdan zamanında yapıldığı üzerinde durulmaktadır.
Ancak kale üzerinde ve eteklerinde yapılacak objektif sondajların, karanlık kalmış birçok tarihi gerçekleri gün ışığına çıkaracaktır kanısındayız.
Süleyman Paşa Sarayı:
Belediye Parkı’nın güneyinde, Süleyman Paşa tarafından (U) şeklinde mimari bir tarzda yaptırılan bu sarayın varlığı, bugünkü yıkıntılarından anlaşılmaktadır. Saray hakkında bilinenler, yazılı bir belge bulunmadığından söylenti olmaktan ileri gidememektedir.
İn-Önü Mağaraları:
Fatsa’dan Ünye sınırına girerken, turistik yola (600-800) m. Uzaklıkta yalçın ve dik kayaların eteğinde bir doğal mağara çeker dikkati.”İn-Önü mağarası” derler buraya ve bugün koyun ağılı olarak kullanılmaktadır burası.
Çamlık Plajı ve Mesire Yeri:
İlçenin 1 kilometre batısında ve turistik yolun sağında, yeşil çamların kapladığı önü mavi, tavanı yeşil bir alan vardır. Çamlık... En güzel yerinde, kapalı bir gazinosu vardır, buranın. Yaz aylarında, kızgın güneşin bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler için en ideal yerdir burası... denilebilir ki, Karadeniz’in incisi Ünye’nin yanında bir zümrüt gerdanlıktır Çamlık...
Uzunkum Plajı:
İlçeye 3 km. uzaklıkta Uzunkum Plajı, özellikle yüzme bilen, bilmeyen herkesin yüzebileceği sığ denizi ve güzel kumuyla; yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrağı durumundadır. Belirli kimseler tarafından, özel bir şekilde yönetilen bir de kır gazinosu vardır, buranın. Ayrıca Turizm Derneği’nce yaptırılan 10 adet kabin ile bir büfenin de önümüzdeki yıl içinde tamamlanacağı sanılmaktadır.
Gölevi:
Ünye’nin 8 km, batısında geniş alandaki plajı, moteli ve restouranı çok ziyaret edilen bir yerdir. Mevsimin taze balıkları burada yenir.
Cüri:
Turistik üntur tesislerinin bulunduğu yerdir. Pansiyonu, moteli ve plajı ile hizmettedir. Her mevsimde civarın en lezzetli kuzu pirzolası ve balıklarını bulmak mümkündür.

ÜNYE'nin CORAFİ KONUMU
Ünye 41 derece kuzey paraleli ve 37 derece doğu meridyenleri arasında, Karadeniz bölgesinin, Orta Karadeniz bölümünde yer alır. Ordu ilinin en büyük ilçesidir.
ÜNYE'NİN KONUMU Yeri, Sınırları, Komşuları : Ünye, Türküye'nin Karadeniz Bölgesini Orta Karadeniz Bölümünde Ordu İlinin kuzeybatısında yer alır. Doğusunda Fatsa, batısında Terme, güneyinde Çaybaşı, Akkuş ve Kumru İlçeleriyle komşudur. Kuzey sınırını Karadeniz kıyıları çixer. Bu sınırlar içinde Ünye İlçesini yüzölçümü yaklaşık 440 kilometre kare, nüfüsü ise 2000 yılında yaklaşık 69250 dir. Ünye'nin il merkezi Ordu'ya uzaklığı 76 kilometredir.
DOĞAL DURUMU Yer şekilleri, engebeleri : Genel olarak Ünye İlçesi toprakları dağlık ve engebelidir. Kıyıların gerisindeki tepelerde başlayarak içerilere doğru gidildikçe yükseklikler artar.Canik Dağlarının Ünye sınırları içindeki bölümleri üç sıra halindedir. 1- Cevizdere'nin doğusunda Kavaktepe, Asarkaya ve Başkızdıran'a geçerek Meydana Köyünün üstündeki sıradağlara kadar olan bölüm. 2- Çatalpınar üstündeki tepelerden Kale'den başlayarak, batıda Kızılkaya, doğuda Çataltepe'yi kapsayan ve Tekkiraz üztünden Karaarmut'a kadar uzanandağlar. Cüri Deresinin iki yanında Çaybaşı'na , oradan Taşkeseği Köyüne kadar uzanan dağlar. Bu dağlar Akkuş İlçesi doğrultusunda kollar atarak Taz, Çağman ve Aran yaylarının bulunduğu yüksek dağlara bağlanıorlar. Bu sıradağların arasında kalan boşluklarda Cevizdere, Cüri ve Akçay ırmaklarının yatakları yer almıştır. Dağları yaran bu ırmakların yatağında dar ve derin vadiler meydana gelmiştir
ÜNYE'nin BİTKİ ÖRTÜSÜ
Ünye'de bitkiyle örtülü olmayan çıplak alana hemen hiç rastlanmaz. Düzlükler mısır tarlası ve sebze bahçesi, yamaçlar, eğimli yerler fındıklık, elmalık, ve çeşitli meyve bahçesi, tarım alanı olmayan yerler, otlak, fundalık ve ormanlıktır.
FOLKLÖRÜ,GELENEKLERİ
GELENEKLERİ:Türk milli adet, örf ve geleneklerinin tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Türklerin milliyetine ve dinlerine aşırı bağlı olmalarından dolayı bugüne kadar örf ve adetlerinde bir gevşeme olmamıştır. Şu anda dünya üzerinde 250 milyon kadar Türk ırkından insan bulunmaktadır. Türk ırkının insanları dünyanın herhangi bir ülkesinin tebaası altında olursa olsun gelenek ve göreneklerini bırakıp, yaşadığı ülkenin gelenek ve göreneklerini benimsememiştir. 0 halde Türk insani atalarından yadigar kalan ata terbiyelerini aynen korumuşlardır. Şu anda yeryüzünde bağımsız olan tek Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Nüfusunun %98'i Türk ve Müslüman olan bu devlet, tarihinden miras kalan örf ve adetlerini birlik ve beraberlik içinde sürdürmektedir. Yurdumuzda oldugu gibi, Ünye ilçemizde de çeşitli Türk boylarından gelen çeşitli isimler altında Türk milletinin bölümleri vardır. Bu kısımlar kendi aralarında diğerlerinden fazla ayrılıklar göstermeseler de bazı özel davranışları vardır. Bunlar nüfus yoğunluğu sırasına göre, Gürcüler, Lazlar ve Çerkezler'dir. Bunların kendi aralarında düğünleri, misafir karşılamaları ve komşulukları ayrı tattadır. Ünye ilçesi halkının misafirperverliğinin ilçe dışından gelen komşular Ünye halkının misafirperverliğini övmektedir.
ÜNYE’YE AİT MAHALLİ OYUNLAR VE EVLENME: Mahalli oyunların menşei, her mahallin tablat şartları ile o yerin coğrafî durumuna bağlıdır. Budurumdan da anlaşılacağı üzere tablat şartları ile coğrafî durum değiştikçe, bölge bölge oyun figürleri de değişmektedir. Ünye bölgesinin de tablat ve coğrafî durumuna göre çeşitli karakterde oyunlar sergilenmektedir. Bunlar daha çok düğünlerde oynanmaktadır. Bu oyunlar tam olarak incelenemediği için oyunların karakter yapısı hakkında tam bir bilgiye sahip değiliz. Bölgemizde bilinen oyunlar şunlardır: a) Kırbaç horonu (hudayda), b) Kürali, c) Gürcü horonu, d) Metelik, a) Kırbaç horonu: Bu oyun Ünye ve çevre köylerinde oynanmaktadır. Oyun davul zurna veya saz eşliğinde oynanır. Oyunu erkekler oynamaktadır. Aksesuar olarak isminden anlaşıldığı üzere kırbaç kullanılmaktadır. Herkes bir öndeki arkadaşının belinden tutarak, müziğin ritmine göre yavaşlayıp hızlanıyor. Zaman zaman yere çökerek, çökük vaziyette oynanır. Oyun seyrinde ekip başının yaptığı figürleri ekipteki diğer elemanlar yapmaya çalışırlar, ekip başının figürlerini yapamayan oyun elemanları. ekip başı kırbacı ile vurup, figürlere uyum sağlamasını sağlar. b) Kürtali oyunu: Kürtali oyunu Ünye yöresine has bir oyundur. Davul-zurna veya saz eşliğinde oynanır. Kürtali oyununun tarihçesi tamamıyla incelenip, ortaya çıkarılmıştır. Oyun sadece erkekler tarafından oynandığı gibi kadınlar da bu oyunu erkeksiz oynayabilir. Ünye'nin bazı köylerinde ise bu oyunu kadın ve erkekler beraber oynarlarsa oyuncular el ele tutuşmayıp, sadece elleriyle pıtık çalarlar. Bu oyun ayrica tek tek de oynanır. oyunun karakteri daha çok sertliğe dayanır. c) Gürcü Horonu: Ünye bölgesine sonradan Kafkaslar'dan göç eden gürcülerin getirdiği bir oyundur. Gürcü Horonu oyununu sadece erkekler oynar. El ele tutularak davul zurna veya saz eşliğinde oynanır. d) Metelik Oyunu: Bu oyunda erkek ve kadın beraber oynadığı gibi erkekler veya kadınlar tarafından yalnız olarak da oynanır. Oyunda davul ile zurna eşliğinde veya sadece saz ile de oynanır. Kadınlar ile erkekler beraber oynar iken el ele tutuşma yoktur.
ÇALGILAR: Zurna: Genellikle erik ağacından yapılır. Armut ve kayın ağacından yapılanı vardır. Baglama: Genellikle gürgen,erik, kestane ve dut ağacından yapılır. Yöremizde yaygın olarak kullanılır.
SEYİRLİK OYUNLARI: Ünye ilçesinde yapılan düğünlerde çoğu kez erkekler kadın elbisesi giyerek kadınların hareketlerini taklit ederler. Kadınlarda erkek elbisesi giyerek erkeklerin çeşitli hareketlerini taklit ederek düğündeki halkı güldürmeye çalışırlar. Kadın ve erkek taklitlerinden başka tabiat taklitleri ve kadın erkek ilişkileri gibi çeşitli taklitler tasvir edilmektedir. Bu oyunlara örnek olarak "Arap Dede" oyununu gösterebiliriz. Arap Dede oyunu, kadın kılığında bir erkek ve çapkın üç erkek tarafından oynanır. Kadın kılığındaki erkek ocakbaşında ısınakta olan iki erkeğe karşı cilve yapar. Erkeklerde kadına karşı cevap verirler. Fakat sonradan işler bozulur ve kadın yüz vermez. Anlaşmazlık çıkar. Araya yüzü gözü siyaha boyanmış bir yaşlı dede girer. Güya kadını diğer erkeklerden kurtarır ve kendisi kandırmaya çalışır. Bütün bu olaylar bir güldürü çeklinde işlenir.
ÜNYE İLÇESİNDE EVLENME: Ünye ilçesi halkı mutaassıp bir aile yapısına sahip olduğundan, evlenmeler daha çok görücü usulü ile olmaktadır. Ünye'de bir aile isteyeceği kızın aile terbiyesi ile terbiye ve ev kadınlığı durumunu inceler. Kızı münasip bir şekilde ister. Kız tarafı da erkek tarafının aile yapısı ile damadın terbiye ve kazanç durumunu inceler. Anlaşırlarsa bir kolayını bularak kız ile oğlanı birbirlerine gösterirler. Kız ile erkek birbirlerini beğenirlerse evlenirler. Bu durumdaki evlenme çekline görücü usulü ile evlenme denir. Ünye'de bir evlenme düğününü kız isteme olayından sonuna kadar sırası ile hikaye edelim. Erkek tarafı kızı istemeye karar verir. Ardından kız tarafına hatırından çakamayacağı bir hatırlı kişi, kız tarafına elçi olarak gönderilir. Böylece kızın verilip, verilmeyeceği öğrenilmiş olunur. Kız tarafı kızını verimkar oluyorsa, adet üzerine gündüzün kadınlar, gecede erkekler kız ailesini dünürlüğe giderler. Dünürlüğe gidilirken hediye olarak genellikle çikolata veya mali durumuna güre şekerleme götürülür. Düşünürlük yapılır. Yani kız istenir. Kız tarafı da kızın verildiğini göstermek için kızlarına şekerli kahve yaptırır, el öptürülür. Bu demektir ki kız verilmiştir. Daha sonra erkekler arasında düğünün ne zaman ve ne şekilde olacağı kararlaştırılır. Ünye'nin köylerinde başlık parası eskiden daha çoktu. Şu anda başlık parası alınmıyorsa da, kız tarafının yapacağı altın veya eşyanın oğlan tarafına yaptırılmasıyla, düğünün masrafları başlık yerine oğlan tarafına yaptırılmış olur. Ünye'de sözü kesilen bir kızın nişanı iki aile arasında, münasip görülen bir günde, iki ailenin akraba ve eş dostları çağırılarak kadınlar arasında DEF diye tabir edilen bir çalgı ile eğlenilerek yapılır. Eğlencenin ortasında kız bir sandalyeye veya masa üzerine çıkartılarak nişanda oğlanın ailesinden gelen nişan denilen hediyeler takılır. Bunlarda ailelerin mali durumlarına göre değişir. Eğer oğlan tarafı kıza arma (binlik) getirmişse yanında birer veya ikişer tane mutlaka beşibirlik olur. Beşibirliklerin yanında da liralar vardır. Mavi veya pembe ya da kırmızı seten kurdeleye dizilerek gelinin boynuna takılır. Bir koluna bilezikler, diğer koluna da altın veya normal saat takılır. Kulağına ve parmağına liradan oluşan küpe ve yüzük takılır. Daha varlıklı aileler ise nişanlarında yukarıda saydıklarımızın dışında bir çift Trabzon bileziği denilen hasır bilezik ve boynuna inci kelebi takılır ya da almaz gerdanlık, yakasına mutlaka bir elmas taşlı yaka iğnesi (broş) takılır. Parmağına ve kulağına elmas işlemesi gül küpe ve gül yüzük takılır. Ayrıca gelinin giyeceği iç ve dış çamaşırlar da verilir. Bunlar bazı ailelerde kız tarafının oğlan tarafından istemesiyle yapılmakla beraber, çoğunlukla oğlan tarafı bunu aile şerefi sayarak kendiliğinden yapar. Nişandan sonra 15-20 gün sonra kız tarafı oğlan tarafına ters nişan (nişan karşılığı) götürür. Kız tarafının götürdüğü nişan oğlan tarafının getirdiği nişanın değerine göre düzenlenerek götürülür. yukarıda saydığımız gibi gelen bir nişanın karşılığı bir platin yüzük, üstünde altından ismi yazılan para cüzdanı, damada saat veya şövalye yüzük ve damada traş takımı, iç çamaşırı, elbiselik kumaş, gömlek kazan, çorap,kravat ve boyun atkısı v.s. götürülür. Ayrıca bir sinide baklava götürülür. Ayni günde öğleye kadar kız evinde eğlence yapılır. Öğle yemeği yenilir. Başka bir günde tatlı gelen siniye oğlan evi helva kavurup doldurur, sininin ortasına da geline hediye olarak yüzük veya bilezik ya da parti koyarak bunu da tuttuğu bir kadına verir. Komşuları ve akrabalarıyla kız evine götürürler. Helva sinisini götüren kadın kız evinden bahşişini almadan siniyi vermez. Kız evinde de eğlenilir, öğle yemeği yenilir. Gelinin nişanlı kaldığı müddet içerisinde, bayramlar ve yıl başında bir sini baklava veya helva ile harçlık gönderilir. Ramazan bayramında altın veya elbiselik, kurban bayramında kurbanlık koç süslenerek, özellikle de başına ayna takılarak, harçlık ve elbiselik eşyalarla bayramdan iki gün önce kızevine gönderilir. Bu bayramlıkları kız evine götüren kişi bahşişini almadan vermez. Düğün günü geldiği zaman oğlan tarafı durumuna göre ve akrabalık derecesine göre düğüne çağıracağı kişileri çeşitli hediyelerle (tavuk, börek, yazma ve şeker gibi) davet eder. Kız tarafı da aynı gelenekle davetli olacakları çağırır.
imza


Üyelerimizin imzalarını ziyaretçiler göremez! Görmek için Üye Olun
Alıntı ile Cevapla
Eski 06-03-2007, 11:46 AM   #20
m.cakmak - ait Avatar
Alışmış TÜRK

m.cakmak Blog Sitesi
 

     


Ce: ordu nun ilçeleri

Alıntı:
61pusat61´isimli üyeden Alıntı
iki senedir gitmedim, özledim oralari...
bu yaz gidecegim insallah...

İNŞALLAH GİDERSİN BİRADER Bİ SENEDİR BEN DE GİDEMEDİM
imza


Üyelerimizin imzalarını ziyaretçiler göremez! Görmek için Üye Olun
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Tags
Yok

Konu Seçenekleri
Bu Konuyu Değerlendir
Bu Konuyu Değerlendir:


ordu nun ilçeleri Hakkında Açıklama
ordu nun ilçeleri ile ilgili arama yapabilmek ve diğer konuları görmek için sitemize üye olmalısınız. Üye olmak için Burayı Tıklayın. ordu nun ilçeleri hakkında üye olmadan sitemizde bir arama sonucuna ulaşamazsanız, sitemize üye olup arama butonunu kullanarak ordu nun ilçeleri hakkında deneme yapabilir ya da Google'da arama yapabilirsiniz. Arama için 3 kelimeden fazla arama yapmayınız. Örnek olarak şu aramaları yapabilirsiniz: Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, Haberler, nokia, samsung, sonyericsson, siemens, cep, knight online, audio, video, oyun, flash, game, korkutucu, psikoloji, kpss, live, program, film, online oyunlar, programlama, resimler, windows live messenger, msn messenger, göz kırpmaları, msn ifadeleri, çoklu msn, çoklu oturum, çoklu oturum açma, windows messenger, live messenger, messenger ifadeleri, msn göz kırpmalar, goz kirpmalari, hareketli ifadeler, yeni msn ifadeleri, free winks, msn winks, dynamic display pictures, dynamic backgrounds, msn görüntü resimleri, dinamik görüntü resimleri, dinamik arka planlar, messenger plus, messengerdiscovery, stuffplug, download, indir, yükle vs...
  Oynamak İçin Tıklayın

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:21 AM .

Telif Hakları vBulletin v4.2.0 © 2000-2014
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.

TürkForum'un Kurucusu Mehmet NAZLICA'dır. Site içeriğini Kaynak Göstermek Şartıyla kullanmanız serbesttir. Forumun Tüm Hakları Şerefli Türk Milletine Aittir. Varlığımız, Türk Varlığına Armağan Olsun

Telif haklarını ihlal eden her türlü materyal TürkForum'da Yayınlanamaz ve Dağıtılamaz! Please Read! Legal disclaimer and notice.
Okur yorumları ve konuları kişilerin kendi görüşleridir. TürkForuM konu ve yorum içeriklerini benimsememektedir.
Konulardan ve Yorumlardan
WwW.TurkForuM.CoM.Tr Sorumlu Tutulamaz..!